Охмеляването на пивната мъст е неразделна част от производството на пиво, дори и в домашни условия. Важни особености са видът на хмела, начините на влагане, ориентировъчните дози и начините за изчисляването им.
Обичайно използваната практика е охмеляването на пивната мъст да се извършва с хмелов гранулат. Според вида на хмела и количественото съотношение на горчивите си вещества, той бива горчив и ароматичен. В зависимост от това е и момента на неговото влагане в пивната мъст при варенето.
Охмеляването в малките производства се извършва предимно двукратно (двупартиден метод) - с горчив и ароматичен хмел или еднократно (еднопартиден метод) – с горчив хмел.
По правило, горчивият хмел се внася в пивната мъст около 10 ÷ 15 минути след началото на варенето. В този случай хмеловите горчиви вещества имат достатъчно време да се трансформират през време на самото варене. Влагането на ароматичния хмел се извършва около 10 ÷ 15 минути преди края на варенето. В този случай максимално се запазва аромата на хмела
Обикновено в светло пиво се внасят около 80 ÷ 90 mg/l α-горчиви киселини, а в специалните и малко по-горчиви пива – около 110 ÷ 130 mg/l α-горчиви киселини.
Пълна методика за изчисляване на необходимо количество хмел - Изтегли